Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Senapskanna, silver, empire, tunnformad med godronner, stämplad Anders Lundquist Stockholm 1825, h 11 cm, medföljer sked, svensk modell, otydliga stämplar, sked med
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Armstol, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, brun läderklädsel
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bläckhorn, skuret snäckskal, 1900-tal, längd 12 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur/relief, skuren ek, Blekinge Läns vapen, h 28 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, olja, "Grottmålning", signerad och daterad 1964, 31 x 44 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Johansson, Ragnar, olja, komposition, "Vinterstorm" signerad, 46 x 33 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Butler, Augustus, litografi, handkolorerad "Drummond Castle", 1800-tal,  tryckt hos Stannard & Dixon, totalt mått inklusive ram 38 x 28 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Nain (?), bomull på silkevarp, 110 x 70 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old persisk, 130 x 80 cm
Est400 - 500 SEK
Bergmann, Walter, akvarell, Klostergatan Lund, signerad och daterad 1920, smärre skador
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ryggkliare, skuret trä, 1900-talets 1 hälft, i form av stående akt, längd 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tjufäktningsposter, litograferad, Palma de Mallorca 1964,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1875, h 15 cm, vikt 135 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 2 st, skuret och vitlackerat trä, transision senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft, balusterformad ryggbricka, slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gillet, Roger-Edgar, olja, komposition, signerad och daterad 61, yttermått inklusive ram 83 x 62 cm
Final bid17,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, armstol, ek med svart läderryggbricka, "Remus", 1960-tal, sitsens klädsel saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Hirschfänger i balja, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av jakthundar mm, oidentifierad stämpel, total l 62 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, 1800-tal, läderklädd kavel, l 96 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, 1800-tal, läderklädd kavel, l 98 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Sabel (pallasch) sannolikt 1900-talskopia efter Österrikisk M/1824 för tungt kavalleri, l 98 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sabel (pallasch) sannolikt 1900-talskopia efter Österrikisk M/1824 för tungt kavalleri, l 97 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kammarladdningsgevär, Österrike, 1800-talets 2 hälft, märkt Matthias Sederl, total l 105 cm, senare eller ompläterade beslag
Final bid5,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Slaglåsgevär, Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, total l 112 cm, senare eller ompläterade beslag
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bord, alm, Swedish Grace, 1900-talets mitt, assymetriskt placerade ben, l 110 cm, fanérlagningar
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1900-talets mitt, spegel, förgyllt trä, så kallad solspegel, dia 52 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, brunlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 40 cm, raster saknas
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, brunlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 25 cm, raster saknas
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, antik Hereke (?) med mirab,175 x 115 cm, insydda kortsidor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Spak, Carl-Henrik för Ulferts Fabriker AB, fåtölj, vitlackerad metall och vit plast med randig klädsel, "Klacken", 1970-tal, h 70 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, sminkbord, vitlackerat trä, uppfällbar topp med inbyggd spegel, l 72 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK