EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
579
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
580
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor samt initialer KJS HHD, h 117 cm, krön limmat
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
581
Slagbord, rödlaserat trä, barock, 16-1700-tal, balusterben, genomgående låda, oval skiva, totalt 152 x 100 cm, skiva slipad
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
582
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
583
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
584
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
585
Dockhus, Lundby, 1960-70-tal, med diverse möbler, längd 91 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
586
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
587
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 35 cm
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
588
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 36 cm
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
589
Mauritzon, Johan, akryl, "I restaurangvagnen", monogramsignerad, 60 x 45 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
590
Baj, Enrico, färglito med collage, kvinna med medalj, signerad och numrerad 23/50, synligt mått 54 x 40 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
591
Nyberg, Göran, färglitografier 3 st, varierande mått, medföljer ytterligare en litografi
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
592
Stolar, 6 st, skuret, grålackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, kopplat spjälknippe
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
593
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
594
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
595
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
596
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
597
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
598
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
599
Karta, kopparstucken, Regniae & Insulae Siciliae, Homanns efterträdare 1747, synlig pappersstorlek 48 x 56 cm, marginalrevor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
600
Okänd dansk konstnär, 1700-tal, porträtt av Wibeke Brunnich, née Schou (1748-1825), oval 47 x 38 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
601
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
602
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
603
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
604
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
605
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
606
Okänd designer, papperskorg, läder, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av vapensköld, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
607
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
608
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
609
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
610
Matta, ullblandning, Elsaform Annie, 235 x 160 cm, framstår oanvänd
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
611
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
612
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
613
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
614
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
615
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
616
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, diameter 40 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
617
Parti masker mm, varierande höjd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
618
Didgeridoo, dekor av ödlor mm, Aboriginal, Australien, 1900-talets 2 hälft, längd 158 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
619
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, diameter 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
620
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
621
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
622
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
623
Okänd designer för Brink Möbler, Gelsted, Danmark, satsbord, 2 st, palisander, brännstämplade, b 48 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
624
Okänd designer, pall, teak, daterad 1958, l 69 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
625
Kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 120 g
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
626
Okänd konstnär, 1960-70-tal, relief, driven koppar, Diana, 62 x 27 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.