EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
1
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
2
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
Final bidNo bids
Est17,000 - 18,000 SEK
3
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269
Final bidNo bids
Est9,500 - 10,000 SEK
4
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
5
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic
Final bid15,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
6
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt
Final bidNo bids
Est24,000 - 26,000 SEK
7
Herrarmbandsur/kronograf, förgyllt stål, Hanhart Super Chronograph, kaliber 120, med Omega länk, dia 36 mm, komplett genomgången av Frank Roesky, Karlsruhe 2021
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
8
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål
Final bidNo bids
Est3,000 - 14,000 SEK
9
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
10
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam 1714-1773) omkring 1740, l 29 cm
Final bidNo bids
Est24,000 - 26,000 SEK
11
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
12
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Henry Moser & Cie, 1950-tal, rem i alligatorimiterande läder, dia 32 mm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
13
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm
Final bid13,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
14
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
15
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est17,000 - 18,000 SEK
16
Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm
Final bid14,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
17
Miró, Joan, färglito, "Arlequin Circonscrit" 1973, signerad och numrerad 55/75, pappersstorlek 75,5 x 52 cm, litteratur: Mourlot 887
Final bid16,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
18
Miró, Joan, färglito, "Grand Palais" 1974, signerad och numrerad 82/100, pappersstorlek 64,5 x 51 cm, litteratur: Mourlot 942
Final bid16,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
19
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm
Final bid7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
20
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
21
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
22
Matta, old Pakistan galleri, 380 x 100 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
23
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
24
Skrin, 2 st, 1 1800-talets slut, märkt Dalarne, lock med kurbitsmåleri, 1 valnötsfanerat, senempire, 1800-talets mitt märkt Anna, detta med smärre fanérdefekt samt 1 kulfot saknad, l 20 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
25
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
26
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
27
Salamon, Hanne, emalj på plåt, komposition, signerad, dia 61 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
28
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
29
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
30
Mouly, Marcel, färglito, "Barques de pêche dans un port", signerad och numrerad 7/51, synlig pappersstorlek 36 x 47 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
31
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
32
Dayez, Georges, färglitografier, 2 st, kvinnor respektive båt, signerade, synlig pappersstorlek 11 x 15 cm vardera
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
33
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
34
Okänd designer för Rosenthal-Netter, vas, brons, delvis försilvrad och patinerad, geometrisk dekor, etikettmärkt och numrerad 11/111, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
35
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
36
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier &
Final bidNo bids
Est17,000 - 18,000 SEK
37
Jonson, Sven, olja, "Gotiska formelement", signerad och daterad 1952, 49 x 20 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj
Final bid15,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
38
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
39
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
40
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
41
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
42
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
44
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 3 bd (av 18); Östergötland I-II samt Småland/Öland/Gotland
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
45
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut),
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
46
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
47
Ring, 18 karat rödguld med talrika åttkantslipade diamanter, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 6,9 gram, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
48
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
49
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.