Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Est9,000 - 10,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic
Final bid15,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Est24,000 - 26,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est3,000 - 14,000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est24,000 - 26,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm
Final bid13,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid14,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Final bid16,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Final bid16,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Final bid7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 380 x 100 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est300 - 400 SEK
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Rosenthal-Netter, vas, brons, delvis försilvrad och patinerad, geometrisk dekor, etikettmärkt och numrerad 11/111, höjd 25 cm
Est600 - 700 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid15,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Est400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 3 bd (av 18); Östergötland I-II samt Småland/Öland/Gotland
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
Est6,000 - 7,000 SEK