Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Est300 - 400 SEK
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Byråer, 1 par, mahogny med intarsia och mässingsdetaljer, Ancian, 4 lådor, 1900-talets 2 hälft, längd 54 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dragkista på lös benställning, skuren och delvist bemålad fur och el, Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, front med vertikala knäckar, tandsnittsbård, 4 lådor, längd 128 cm, renoverad
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, champagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fiskfat, tenn, 1800-talets 1 hälft, profilerad kant, stämplat Carl Magnus Svanberg d y Köpenhamn 1842 (verksam 1842-72), l 83 cm (!)
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fat, mässing, Holland, barock, 16-1700-tal, dekor av män bärande druvklase, holländsk devis mm, diameter 53 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Trädgårdskrukor, 1 par, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, reliefdekor av personer mm,, längd 74 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, mässing, barock, 16-700-tal, dekor av akantus samt kvinna med blomsterurna, , diameter 52 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, dia 25 cm, anlupen
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Swegards, Markaryd, matbord med 2 iläggsskivor samt 4 stolar, teak, 1960-tal, bord totalt 228 x 110 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5 delar silver, 2 skålar samt 3 serviettringar, total vikt 550 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kofod-Larsen, Ib för Olof Persson (OPE) Möbler, Jönköping, fåtölj, teak med cognacsfärgad läderklädsel, "Sälen", design 1956, etikettmärkt, vänster armlän med limning
Final bid46,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 1 rosenslipad diamant och 2 vita safirer, 1800-talets mitt, i form av orm, , stämplad Christian Hammer Stockholm verksam (1845-94), innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kofod Larsen, Ib för Olof Persson (OPE) Möbler Jönkping, pall, teak med cognacsfärgad läderklädsel, "Siesta", 1960-tal, l 66 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hald, Edward för Orrefors, karaff med propp, glas, "Susanna i badet", modellnummer 1230 (1933), signerad, total h 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1979, h 16 cm, fyllda
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Est900 - 1,000 SEK