Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Måås Fjetterström, Märta för Rörstrand, efter henne, ytterfoder, porslin, dekor i Taraxacum-mönster, inpressad signatur, höjd 15 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 4 st, kristall, Villeroy & Boch, etsad signatur, höjd 10-20 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Tobiasse, Théo, färglito, "Dans led champs de Booz", signerad och numrerad 115/200, pappersstorlek 50 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Léon, May K, färglito, restaurantscen, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek oval 32 x 43 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Adelsköld, Claes, tillskriven, olja, hus i landskap, 39 x 47 cm
Est400 - 500 SEK
Matsked, sterlingsilver, England, George III, 1800-talets början, graverad dekor av adliga ättens von Fieandt vapen, stämplad SB  IB London 1809, l 22 cm, vikt 60 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 brljantslipade diamanter innerdiameter 16 mm, vikt 3 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Snäckor vid havet", signerad och daterad -68, 17 x 27 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, motiv med personer och hästar, signerad, 24 x 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Clausen, Francisca, färgserigrafi, "Contre-Composition", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 24 x 19 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Ögonsnäckan", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad, daterad -80 och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 19 x 27 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, Swedish Grace 1920-tal, signerad, h 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Banjobarometer, valnöt och svärtat trä, B Corti Glasgow, 1800-talets 1 hälft eller mitt, med hygro- och barometer, h 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Marageh-Ghom, dekor av hjortar, blommor mm, 150 x 105 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Est500 - 600 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Hjälm, lackerad plåt, Italien, M/1915/16
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Hjälm, lackerat stål, Italien, M/33
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Band till smokingur, 18 karat rödguld och svart siden, svensk importstämpel,  total vikt 6,1 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal, stämplade C G Hallberg Stockholm, kaffekanna med svärtat trähandtag, denna h 28 cm, total vikt cirka 1300 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK