Lowest lot number
Est600 - 700 SEK
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, fat, porslin, blå underglasyrdekor av dam, signerat och daterat -47, dia 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Salongsmöbel, 6 delar, skuret och bonat trä med sammetsklädsel, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, 2 armstolar samt 4 stolar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Dahl, Peter. färglitografi, "Fredmans epistel N:o 5", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 41 cm
Est400 - 500 SEK
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, Martiniglas, 6 st, höjd 15 cm
Final bid300 SEK
Est350 - 400 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Påskmorgon", signerad, daterad 1955 och numrerad 86/250, synlig pappersstorlek 37 x 29 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Erik, litografi, "Entré Adam", signerad, daterad 1978 och numrerad 98/260, synlig pappersstorlek 46 x 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
Est400 - 500 SEK
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm
Est900 - 1,000 SEK
Elgrill, Power XL, PG-1500, förefaller oanvänd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Johansson, Nils, akvarell, "Massbrev", signerad, 21 x 29 cm
Est400 - 500 SEK
Gramstad Oliver, Turi för Figgjo Flint, kaffeservisk, porslin, "Tor Viking", design 1973
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Rainbow", dekor av polykroma linjer mot vit fond, signerad och etikettmärkth 14 cm
Est300 - 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande glasyr i järnoxidrött med rester av förgylld dekor, oidentifierad signatur, h 29 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Tartandolk, metall, glas och plast (!), sk Sgain Dubh, Skottland, 1900-talets slut, tot l 20 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Bouillottelampa, delvis bemålad mässing på vit marmorsockel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vilande hund, justerbar skärm, h 39 cm, äldre lagning
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Est500 - 600 SEK
Gerbino, Jean, egen verkstad, Vallauris, vas, keramik, dekor i mosaikteknik, signerad, h 12 cm
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, h 12,5 cm
Final bid3,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, förgyllt trä, Italien, 1900-tal, h 36 cm
Est300 - 400 SEK
Bajonett i balja, modell K/98, Tyskland, klinga märkt Rich A Herder Solingen, årsstämplad (10)17, total l 40,5 cm
Est900 - 1,000 SEK
Kähler, Hermann A, egen verkstad, Nästved, vas, glaserat lergods, omrkring 1900, polykrom dekor, signerad, h 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
Est400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Luna", modellnummer 8059M, design 1968, polykrom dekor, signerad, h 16 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstake, driven mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, h 12 cm, skador
Est400 - 500 SEK
Lockstop på tre kulfötter, masurbjörk, barockstil, sekelskiftet 1900, h 17 cm, kantlagning
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK