Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till fyra ljus, svärtat smide och grönt glas,
723
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till fyra ljus, svärtat smide och grönt glas,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
724
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, organisk form med dekor av blad,
725
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, organisk form med dekor av blad,
Final bid3,800 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Boda, lykta, smide med glaskupa,
726
Okänd designer för Boda, lykta, smide med glaskupa,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Laholms tidning, inbunden årgång 1887,
727
Laholms tidning, inbunden årgång 1887,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft,
728
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm,
729
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Toilettespegel, rödlackerat trä, art-déco, 1920-tal, oktogonal med 2 öppningsbara flyglar,
730
Toilettespegel, rödlackerat trä, art-déco, 1920-tal, oktogonal med 2 öppningsbara flyglar,
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Industridesign; arbetsbelysning, P W Allen, London,
731
Industridesign; arbetsbelysning, P W Allen, London,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, delvis svartlackerad mässing,
732
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, delvis svartlackerad mässing,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,
733
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
734
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Vapensköld med nålar och pins,
735
Vapensköld med nålar och pins,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Miniskruvdragare, Ryobi Quick Turn,
736
Miniskruvdragare, Ryobi Quick Turn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silverbestick; theskedar mm,
737
Parti silverbestick; theskedar mm,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF),  kaffeservis 4 delar, nysilver, 1910-20-tal,
738
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), kaffeservis 4 delar, nysilver, 1910-20-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
739
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
740
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
741
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
742
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil,
743
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Soffa, skuren mahogny,
744
Soffa, skuren mahogny,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt,
745
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
746
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
747
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
748
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
749
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
Final bidNo bids
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
750
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953
751
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
752
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
753
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850,
754
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Ystad Tenn, ljusstakar, 1 par, art-déco, 1920-tal, dekor av rådjur,
755
Okänd designer för Ystad Tenn, ljusstakar, 1 par, art-déco, 1920-tal, dekor av rådjur,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920,
756
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
757
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
758
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods,
759
Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
4 delar teak; bricka, salt- och pepparströare samt fruktkorg
760
4 delar teak; bricka, salt- och pepparströare samt fruktkorg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, fruktservis, 13 delar, glaserat lergods,
761
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, fruktservis, 13 delar, glaserat lergods,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967,
762
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Böcker; Hernmarck, Carl med flera, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945 medföljer Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850,
763
Böcker; Hernmarck, Carl med flera, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945 medföljer Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Ny-Lous XVI,
764
Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Ny-Lous XVI,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm,
765
Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 255 x 155 cm
766
Matta, old Pakistan, 255 x 155 cm
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
767
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.