Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Est300 - 400 SEK
Byrå, palisander, palisander med flera träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 1 hälft, intarsiadekor av putto mm,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Dragkista, ek med mässingsbeslag, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, toilettemöbel med belysning, teak med mässingsbeslag,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Skrivschatull, ek med lös benställning, delvis 16-1700-tal,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok,
Est400 - 600 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, Danmark eller Nordtyskland, empire,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Soffa, skuren mahogny med gul, mönstrad plyschklädsel, oscariansk,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Soffa, skuren mahogny med röd sidenklädsel, oscariansk,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Ohlsson, Folke för Fritz Hansen, fåtölj med hög rygg, modellnummer 5462,
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
Ohlsson, Folke för Fritz Hansen, soffa samt fåtölj, helstoppad textilklädsel på teakben, soffa modell 5654,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpdörr,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Kamferkista, antagligen Kina, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvur, vitlackerat och bronserat trä, 1700-talets 2 hälft, urtavla med minut-, tim- och dagvisare, dessutom med månfaser,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer, fåtölj, brun skinnklädsel på teakben,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Piedestal, förgyllt trä och stuck med 2 grå marmorskivor,
Est300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Byrå, palisander med flera träslag, intarsiadekor,
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
Fat, fajans, 100-tal, kinesicerande dekor i starkeldsfärger,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Nattljusstake med ljussläckare och -sax, nysilver, senempire,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Kopparstick, 15 st,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Soffbord, idegran (?) med glaskivor, modern tillverkning,
Est400 - 600 SEK
Tryck, 8 st,
Est500 - 600 SEK
Bålskål, porslin,
Est300 - 400 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/telefonbänk, teak med svart konstläderklädsel,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, matservis,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
1950-60-tal, Eva för Uppsala Ekeby, ljuslyktor, 5 st,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
Est2,000 - 3,000 SEK
Matta, old Ghom (?)
Est1,200 - 1,500 SEK
Matta, Beludj
Est200 - 300 SEK
Matta, semiantik Hamadan galleri,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Matta, old Beludj,
Est600 - 800 SEK
Matta, old Ghom (?) figural,
Est800 - 1,000 SEK
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
Est200 - 300 SEK
Olsson Sanda, Erik, färglito,
Est200 - 300 SEK
Taklampa, mässing med prismor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, förgylld metall,
Est300 - 400 SEK
Agnell, Olle, etsning,
Est200 - 300 SEK
Jönsson, Barbro, färglito,
Est200 - 300 SEK
Boczewska, Maria, färglito,
Est200 - 300 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito,
Est200 - 300 SEK
Luntsnapplåsmusköt, sk Toradar,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Frisk, Thomas, färgetsning,
Est200 - 300 SEK