Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Fat, keramik, 1900-talets slut, polykrom dekor av papegoja, Rozenburgimiterande märke, dia 44 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Nattygsbord, avlutat trä med vit marmorskiva, 1900-talets 1 hälft, låda i sarg, h 75 cm, renoverat
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Nationalteatern, Dire Straits m.m
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
Est600 - 700 SEK
Chagall, Marc, utställningsaffischer, offset, 3 st, Geneve 1982 samt Paris 1981, synlig pappersstorlek 65 x 46 cm resp 89 x 57 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Klenell, Matti för Iittala, ölglas, 8 st, Klempi, design 2012, h 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, semiantik Ghom (?), 200 x 135 cm
Final bid11,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Vattenkokare samt kaffekanna, rostfritt stål med nylondetaljer, Nilsjohan
Est400 - 500 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Est400 - 500 SEK
Flugfiskerullar, 3 st, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skål, blåviolett glasmassa, oidentifierad, etsad signatur, l 14 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
6 delar konstglas, bland annat Göran Wärff
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sarpaneva, Pentti, besticksuppsättning, 33 delar, brons och rostfritt stål, stämpelsignerade
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okända danska designers, miniatyrljusstakar till 1 ljus, 13 st, nysilver, bland annat C M Cohr/Atla, 3 olika modeller
Final bid300 SEK
Est500 - 400 SEK
Golvur, bemålat trä, Danmark 18-1900-tal, höjd 198 cm, renoverat och komplstterat
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Nørgaard, Henning för Raadvad, matebstick, 22 delar, rostfritt stål med palisanderskaft, "Eton", design 1958, 9 bordsgafflar, 7 -knivar samt 6 mindre knivar samt
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjutet glas, "Tower", lös, flyttbar droppskiva, signerad, h 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, ca 120 - 175 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall med böjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, h 48 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Svepask, bemålat trä, 1900-talets börja, l 35 cm, senare bemålning
Est300 - 400 SEK