Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Mörner, Stellan, olja, "Den blå timmen i Paris", signerad, 22 x 27 cm, proveniens: inköpt 1974 hos Halmstadgruppens Gallerist Halmstad Konst och Musikhandel
Final bid12,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Olson, Axel, olja, komposition, signerad och daterad -60, 15 x 31 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Olson, Axel, blandteknik, "Påskafton 1932", komposition med (själv)porträtt, tupp mm, signerad Acke O, synlig pappersstorlek 23 x 17,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Thorén, Esaias, olja, komposition, signerad och a tergo daterad -54, 22 x 47 cm, uppklistrad på pannå, något mindre färgsläpp
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Thorén, Esaias, tuschteckning, barn med uniform och leksaksbil, signerad, synlig pappersstorlek 30 x 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Saltkar, 1 par samt saltsked, silver, runda med sexpassformat brätte på tre kulfötter, graverad växtdekor, oidentifierad mästare kyrilliskt IA Moskva 1860, kontrollstämpel CC, dia 7,5 cm,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage, stocksprint saknas
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Olson, Axel, gouache, motiv från Grötvik, signerad och daterad 1946, 27 x 35 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'Or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ring, 22 karat rödguld med rosenslipad diamant, Grekland, 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, vikt 7,3 gram
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaminur, (bränn?)förgylld brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av sittande Apollo med lyra mm, försilvrad urkrans, h 47 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fällkniv, smide med mässingsbeslaget hornskaft, så kallad Navaja, Spanien, 1800-tal, genombruten och graverad dekor och klinga, l 67 (!) cm
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La lumiére du prophète", signerad och numrerad 143/250, pappersstorlek 107 x 75 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Oktant, ebenholz och mässing med beninläggningar, Cary London, 1800-talets mitt, h 35 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Ämbetsmannavärja, Danmark, 1800-talets mitt, etsad klinga, fäste och parérplåt i förgylld brons, dekor av Stora Riksvapnet, l 86 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Värja, helstål, möjligen England, 1700-talets mitt, genombrutet fäste och kavel, etsad klinga, l 93 cm, bruksslitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hirschfänger, smide med benhandtag och bronsbeslag, klinga antagligen Armenien 1700-tal, fäste 1800-tal, total l 75 cm, äldre auktionsetikett
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bröllopsglas, 18-1900-tal, oidentifierat, slipat vapen (von Podewils?) under kontinental, grevlig krona samt text "Begas", förgylld mynning och fotring, h 28 cm, fotnagg
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Värja, smide med bronsfäste och -parérplåt, 1700-talets slut, dekor av akantu mm, l 90 cm, kavellindning saknas
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Stötdolk, smide, så kallad Katar, Indien, 17-1800-tal, l 34 cm, anlupen
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Kniv, stål med silverdekor, så kallad Bichaq, Balkan, 17-1800-tal, klinga med svårtydd inskription, l 23 cm, skador
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid7,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Öland II", signerad 1973, 25 x 40 cm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vid åkröken", signerad Söndrum 1976, 47 x 64 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blandteknik, Kyrkogatan med Domkyrkan, Lund, signerad HS och daterad 27/5 1887, synlig papperstorlek 38 x 46 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prisessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm,
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets slut, olja på plåt, spaniel med gräsand, 80 x 50 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Solitaire, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor i Kantonemalj, the-och gräddkanna, sockerskål samt bricka, denna l 28 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK