Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Closed
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm
434
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
435
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
436
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
437
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
438
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Symaskin, Yamata, FY760
439
Symaskin, Yamata, FY760
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
440
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Offerskålar, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, diameter 10 cm
441
Offerskålar, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, diameter 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
442
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
443
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Öfverbeck, Henning, olja, båt vid strand, signerad, 28 x 37 cm
444
Öfverbeck, Henning, olja, båt vid strand, signerad, 28 x 37 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
445
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
446
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
447
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm
448
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm
449
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
450
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Matta, old Kirman (?), 120 x 60 cm
451
Matta, old Kirman (?), 120 x 60 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
452
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
453
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
454
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
4 delar grönglaserad keramik, St Eriks Lervarufabrik, 1920-30-tal,
455
4 delar grönglaserad keramik, St Eriks Lervarufabrik, 1920-30-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
456
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm
457
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, glas, höjd 27 cm
458
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, glas, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
459
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
460
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Halvakustisk gitarr, Ibanez
461
Halvakustisk gitarr, Ibanez
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, guld, 18 k, otydliga svenska stämplar 1946, längd 36 mm, vikt 2,7 gram
462
Örhängen, 1 par, guld, 18 k, otydliga svenska stämplar 1946, längd 36 mm, vikt 2,7 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
463
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Katana i balja, Japan, 1900-talets 2 hälft, stålklinga, lackbalja, total l 105 cm
464
Katana i balja, Japan, 1900-talets 2 hälft, stålklinga, lackbalja, total l 105 cm
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm
465
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Arne Lennart (ALA), färglitografi, komposition med vikingaskepp, signerad och numrerad 23/90, 30 x 30 cm
466
Andersson, Arne Lennart (ALA), färglitografi, komposition med vikingaskepp, signerad och numrerad 23/90, 30 x 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
467
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs
468
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
469
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
470
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
471
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade),
472
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
473
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
474
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)
475
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
476
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
477
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
478
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, hel- och halvblonde
479
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, hel- och halvblonde
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stekfat, fajans, antagligen Portugal, 1900-tal, längd 69 cm
480
Stekfat, fajans, antagligen Portugal, 1900-tal, längd 69 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
481
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.