Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, "Ringo", modellnummer 5061M respektive 5050, design 1965,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 34 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, bland annat 6 bordsskedar, -knivar och -gafflar och 6 dessertgafflar och -knivar,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Saxon, Judas Priest, Beatles mm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 12 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm, i originalförpackning
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, mat samt the-servisdelar, Elisabeth
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 3 lådor, höjd 66 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Skål, mässing, 1800-talets 2 hälft, snäckskalsformad, hänkel i form av delfin, l 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Salander, Caroline för Anna Caroline, ljusstakar, glas, 5 st, signerade, h 12 - 17 cm
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, Kina, 230 x 170 cm, något fläckig
Est200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan, 150 x 100 cm
Est300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 175 x 65 cm, slitage
Est300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, signerad, 90 x 60 cm
Est200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan Zaff, 95 x 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan,  250 x 160 cm, ställvis slitage
Est300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 95 x 80 cm
Est200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, signerad, 185 x 125 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, liggfåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Pernilla 3, design 1944 - detta ex från 1960, brännstämplad, l 170 cm,
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Stolar, 4 + 2 st, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, 1900-talets början, peltaformat ryggstycke, 4 med dekor av stiliserad akantus
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, renoverade
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Buffet, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, demi-lune-formad, b 104 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK