Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Mörner, Stellan, olja, surrealistisk komposition med slottsbyggnad (Esplunda, konstnärens barndomshem), signerad, 33 x 41 cm
Final bid22,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est24,000 - 26,000 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 430 x 320 cm
Final bid8,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Grotta Azurra, Capri, a tergo otydligt betecknad, 50 x 73 cm
Final bid13,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est24,000 - 26,000 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est4,200 - 4,400 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, olja, landskap med staffagepersoner, 44 x 63 cm, avflagningar, smärre skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, bemålade kakelplattor, Den Heliga Birgitta,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, sigillstamp, patinerad brons, sjungande anka med mandolin, ograverad, h 7 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lerin, Lars, gouache på egenhändigt träsnitt, Svolvaer Hamn, signerad och daterad 1996 (träsnittet) samt 2004 (gouache) och numrerad 1/35, pappersstorlek 33 x 33,5 cm
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, aluminium, stående kvinnogestalt, signerad, daterad -60 och numrerad 7/10, h 24 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Åberg, Jan, skulptur, delvis patinerad brons, mor med barn, signerad, daterad 1967 (?) och numrerad 1/10, h 25 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Samovar, pläter, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, h 42 cm, omförsilvrad, tappkran fast
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet"
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram,
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Est800 - 900 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK