Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1986, innerdiameter 17 mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silversmycken, total vikt 89 gram, någon defekt
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition, signerad , 100 x 126
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Armlänk, silver, stämplad Nils Eric Södermark Köping 1975, l 16 cm, vikt 31 gram
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Smyckegarnityr, förgylld mässing och silver med facettslipade böhmiska granater; collier, 2 ringar, 2 örhängen samt brosch, collier l 41 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vaser, 1 par, flintgods, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, h 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Toulouse-Lautrec, Henri de, litografi, "La Halle aux Draps, Cracovie", ur "Au Pied du Sinai" 1897, handsignerad med monogram samt signerad i stenen, 17,6 x 14,4 cm, litteratur: Delteil 244
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, England, 4 lådor, utfällbar skiva, tot 59 x 70 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Olson, Axel, färglitografi, kubistisk hamnscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 31 x 66 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gude, Hans Frederik, kopia efter, olja, Sandvikenfjorden, efter original från 1879 på Nationalmuseum, otydligt betecknad H Gude...., 54 x 83 cm
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Est1,700 - 1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, olja,  "Skattgömma", signerad, 87 x 78 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Swahn, Yvonne, olja,  "Ta väl vara", signerad, 76 x 47 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
Est700 - 800 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter,
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Est2,200 - 2,400 SEK
Krus, Höganäs, 4 st, saltglaserat stengods,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Bajonett med balja och bärläder, svensk M/1896, total längd 42 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
Est900 - 1,000 SEK