Lowest lot number
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stilton scoop samt toasting fork, nysilver med ben/ivorineskaft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 $ 1887,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 $ 1887,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Lornjett, förgylld metall, art-déco, antagligem Frankrike, 1920-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Noteringshäfte, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor,
Final bid450 SEK
Est300 SEK
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal,
Final bid4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, "Marchand des vins, Paris",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Xylografi, "Prospect af helsingborg med kärnan i 1658",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Handdukshängare 2 st samt tandborst och -mugghållare, 1 par, mässing,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skrin, intarsiainlagt trä, 1700-tal, dekor i parkettmarqueterie av valnöt och fruktträ,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wallace, J, 1800-talets 2 hälft, olja, skogsinteriör med barn,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jensen, Carl Henrik, olja, komposition,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mässingsgryta på tre ben, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Paraplyställ , bemålat gjutjärn, Husqvarna, modell 12, sekelskiftet 1900,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mässingsgryta på tre ben, barock, 1600-talets slut,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Krumlinde, Olof, olja, "Lövskogsinteriör",
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, böjträ med stoppad klädsel, "Pernilla",
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
Est3,200 - 3,400 SEK
Fagercrantz, Leon, olja, bondgård
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Österlund, Herman, olja, skogsparti
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar 1 par, silver,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med personer,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, bastande man, otydligt betitlad,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, middagsbord,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, skidåkaren,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindell, Lage, litografi, komposition
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
Est300 - 400 SEK
Green, Kulo, olja, blomsterstilleben
Final bid1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
Est600 - 700 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Est900 - 1,000 SEK
Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Est2,200 - 2,400 SEK
Eisner, Jeppe, färglitografi, Pierrot,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvur, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
Est400 - 500 SEK