Loading...

Marsauktion

Marsauktion
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
289
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
290
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
291
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
Final bid11,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
292
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
293
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Final bid13,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
294
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
Final bid10,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
295
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
Final bid12,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
296
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
Final bid8,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
297
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
Final bid15,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Sedel, Ukrainska Nationella Republiken (1918-21), 1000 Karbovantsiv,
298
Sedel, Ukrainska Nationella Republiken (1918-21), 1000 Karbovantsiv,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
299
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
300
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
301
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Saabye, Svend, olja, komposition,
302
Saabye, Svend, olja, komposition,
Final bid6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
303
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
304
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
305
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Final bidNo bids
Closed
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
306
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
307
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
308
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
309
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
310
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Cronqvist, Per, färglito, stup,
311
Cronqvist, Per, färglito, stup,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
312
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
313
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Reumert, Niels, färglito, komposition,
314
Reumert, Niels, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
315
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Medalj, vitmetall, öppningen av Suezkanalen 1869,
316
Medalj, vitmetall, öppningen av Suezkanalen 1869,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
317
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
318
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj",
319
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
320
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
321
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte",
322
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
323
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
324
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
325
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
326
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
327
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
328
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
329
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
330
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
331
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
332
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
333
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Liljebladh, Birgitta, olja, stilleben med irisar,
334
Liljebladh, Birgitta, olja, stilleben med irisar,
Final bid11,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
335
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Svensson, Sture, olja, landskap Bornholm,
336
Svensson, Sture, olja, landskap Bornholm,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.