Loading...

Marsauktion

Marsauktion
Closed
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
385
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
386
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
387
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
388
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
389
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav,
390
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
391
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
392
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25,
393
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
394
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte,
395
Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Murano, möjligen Seguso, skål, bärnstensfärgat glas,
396
Okänd designer för Murano, möjligen Seguso, skål, bärnstensfärgat glas,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, litografi, "Ödets verkstad", färgvariant,
397
Olson, Erik, litografi, "Ödets verkstad", färgvariant,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
398
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
399
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
400
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus,
401
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
402
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
Final bid9,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
403
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
404
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Uppsala Domkyrka och Gustavianum sedda från Odenslund,
405
Okänd konstnär, olja, Uppsala Domkyrka och Gustavianum sedda från Odenslund,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
406
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
407
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
408
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
409
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
410
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
411
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
412
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess",
413
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg,
414
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde",
415
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København,
416
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, pastell, flickporträtt,
417
Okänd konstnär, pastell, flickporträtt,
Final bid1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
418
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, oljor, 2 st, landskap,
419
Okänd konstnär, oljor, 2 st, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, insjömotiv,
420
Okänd konstnär, olja, insjömotiv,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
421
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
422
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
423
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
424
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
425
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti modern keramik, kaffeservisdelar samt kanna, Gefle Alfa, design Berit Ternell 1976
426
Parti modern keramik, kaffeservisdelar samt kanna, Gefle Alfa, design Berit Ternell 1976
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
427
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
428
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Rix, Marna, olja, komposition,
429
Rix, Marna, olja, komposition,
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stadsbild,
430
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stadsbild,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
431
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal),
432
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal),
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.