Loading...

Marsauktion

Marsauktion
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal,
433
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
434
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Viktor IV (Walter Karl Glück), konstmassa,
435
Viktor IV (Walter Karl Glück), konstmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, whiskyglas, 8 st, "Line",
436
Ehrner, Anna för Kosta Boda, whiskyglas, 8 st, "Line",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Konsolbord, mässing med skiva i onyx, Louis XV-stil,
437
Konsolbord, mässing med skiva i onyx, Louis XV-stil,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Samick
438
Akustisk gitarr, Samick
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 54
439
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 54
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor,
440
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson, Ove, färglitografi, Halmstad, stora torg,
441
Persson, Ove, färglitografi, Halmstad, stora torg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
442
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Fållbänk, avlutad fur,
443
Fållbänk, avlutad fur,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old Pakistan Karachi,
444
Matta, old Pakistan Karachi,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1620 (?),
445
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1620 (?),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
446
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparmynt, 9 nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
447
Kopparmynt, 9 nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Final bid500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kopparmynt, 10 st nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
448
Kopparmynt, 10 st nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
449
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
450
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa, modern tillverkning,
451
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa, modern tillverkning,
Final bid4,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
452
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ekornes, Jens för Ekornes ASA, fåtölj, Stressless, beige läder med fot i björk
453
Ekornes, Jens för Ekornes ASA, fåtölj, Stressless, beige läder med fot i björk
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft,
454
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
455
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
456
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
Final bid5,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal,
457
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900,
458
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
459
Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti mynt, mestadels Sverige,
460
Parti mynt, mestadels Sverige,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Percy, Arthur & Ringström Helmer för Gefle, årstallrikar 15 st, flintgods,
461
Percy, Arthur & Ringström Helmer för Gefle, årstallrikar 15 st, flintgods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
462
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Armstol, skuren ek med broderad dyna, allmogearbete, antagligen Skåne,
463
Armstol, skuren ek med broderad dyna, allmogearbete, antagligen Skåne,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
464
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
465
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
466
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
467
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
468
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition,
469
Okänd konstnär, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, 6 sejdlar, brun glasmassa med luftbubblor,
470
Höglund, Erik för Boda, 6 sejdlar, brun glasmassa med luftbubblor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
471
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft,
472
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek med bronsbeslag, 1700-tal,
473
Snedklaffsekretär, bonad ek med bronsbeslag, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
474
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
475
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, soffa, vitlackerat trä med textilklädda dynor,
476
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, soffa, vitlackerat trä med textilklädda dynor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
477
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
478
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
479
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
480
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.