Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
289
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
290
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
291
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
292
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,
293
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
294
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matservis, flintgods, Rörstrand Risa, sekelskiftet 1900,
295
Matservis, flintgods, Rörstrand Risa, sekelskiftet 1900,
Final bid3,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, antik Teke (?),
296
Matta, antik Teke (?),
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Matta, antik Ersari (?),
297
Matta, antik Ersari (?),
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
298
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, Argenta,
299
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, Argenta,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffekopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
300
Kaffekopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
301
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, "Tulpan",
302
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, "Tulpan",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar keramik,
303
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar keramik,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,
304
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
305
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
306
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
307
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
308
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Engströmer, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver tillskriven, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
309
Engströmer, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver tillskriven, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
Final bid3,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
310
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
311
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
312
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Brynstål, smide och mässing, 1700-tal,
313
Brynstål, smide och mässing, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Tallrik, fajans, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
314
Tallrik, fajans, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
315
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Vattenpipa, försilvrad mässing och palisander, sekelskiftet 1900,
316
Vattenpipa, försilvrad mässing och palisander, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nyckel med bälteskrok, smide och mässingsbleck, barock, 1600-tal,
317
Nyckel med bälteskrok, smide och mässingsbleck, barock, 1600-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
318
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dörrhandtag med vred, koppar och smide, 1800-tal,
319
Dörrhandtag med vred, koppar och smide, 1800-tal,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
320
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
321
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bok, Dilherr, Johann Michael, "Heilig-Epistolischer Bericht, Licht, Geleit und Freud. Emblematische Fürstellung Das ist der Heiligen Sonn- und Festtägl. Episteln"
322
Bok, Dilherr, Johann Michael, "Heilig-Epistolischer Bericht, Licht, Geleit und Freud. Emblematische Fürstellung Das ist der Heiligen Sonn- und Festtägl. Episteln"
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
323
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Bok; Post-inkunabel, Virgilius, Publius Maronius Bucolica,
324
Bok; Post-inkunabel, Virgilius, Publius Maronius Bucolica,
Final bid6,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bok, Stockius, Christian, Clavis Lingvae Sanctae Veteris Testamenti,
325
Bok, Stockius, Christian, Clavis Lingvae Sanctae Veteris Testamenti,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bok; Krauss, Johann Ulrich, Historischer Bilder Bibel, tom I-V,
326
Bok; Krauss, Johann Ulrich, Historischer Bilder Bibel, tom I-V,
Final bid3,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Bok, Contenson, Vincent, Ordinis Praedicatorum, tom II,
327
Bok, Contenson, Vincent, Ordinis Praedicatorum, tom II,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
328
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
329
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
Final bid17,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
Closed
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
330
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
331
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
332
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
333
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
334
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, porslin, "Terra",
335
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, porslin, "Terra",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
336
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.