Plakett, jade, Kina, sen Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
Est500 - 600 SEK
Assiett, silver, slät med vågigt brätte, graverat vapen för Frimurarelogen Den Mellersta Pelaren Jönköping, namn mm, vikt 230 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Assiett, 800/1000 silver, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 185 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,
Final bid8,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Det eviga leendet",
Final bid8,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid2,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och gesso, möjligen Venedig, 17-1800-tal,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Kronstrand, Bror, blyerts, damporträtt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat och glaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Est2,200 - 2,400 SEK
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
Est1,200 - 1,500 SEK
Björnberg, Evald, olja, blomsterstilleben,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Björnberg, Evald, olja, Marstrands Kyrka,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Buharewicz-Hewelke, Jadwiga, olja, polsk landsby,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Brandt, Carl, olja, fäbod i snö,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
Est1,200 - 1,500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
Est1,200 - 1,500 SEK
Ahrle, Leif, olja, komposition,
Est600 - 700 SEK
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
Est600 - 700 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Trzcinski, Mieczyslaw, olja, Kościół Wizytek i Warszawa,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd polsk konstnär, 1800-tal, akvarell, personer i landskap,
Final bid2,200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, interiör med piprökande man,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Trebacz, Maurycy (Mojżesz), olja, porträtt av judisk man,
Final bid7,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Lepautre, Jean efter Erik Dahlbergh, kopparstick 2 st, "Rex Sueciæ missum ab Imperatore Turcico" respektive "Solennis coronatio Serenissimæ Principis ac Dominæ D(omi)næ Hedwigis Eleonore"
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Puchalski, Marian, akvareller, 4 st, Warzawamotiv, bland annat Łazienkiparken,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Dalen vid Kalamefka (?) Kreta,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Olson, Axel, färglito, "X:ets hatt",
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK