Okänd dansk konstnär, 1700-tal, oljemålningar 1 par, porträtt av Christian V av Danmark och hh Sofia Magdalena née prinsessa av Brandenburg-Kulmbach,
Final bid4,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,
Final bid11,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,
Final bid9,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,
Final bid7,500 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est600 - 800 SEK
Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden,
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj,  Kommendör av Finlands Vita Ros Orden,
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Final bid3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Kosleck, Martin (egentligen Nicolaie Yoshkin), olja, porträtt av Marlene Dietrich,
Final bid30,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas,  gals, polykrom underfångsdekor,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Dinnage, Gerry, olja, delfiner,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK