Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
577
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
578
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, stilleben,
579
Lourak, Chiger, olja, stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, veranda,
580
Lourak, Chiger, olja, veranda,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
581
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
582
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,
583
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
584
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
585
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka,
586
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skänk, valnöt och valnötsrot med skiva i svartbrokig marmor, Belgien, 1900-talets 1 hälft,
587
Skänk, valnöt och valnötsrot med skiva i svartbrokig marmor, Belgien, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffbord, valnöt och valnötsrot, Reprodux, England, 1900-talets mitt,
588
Soffbord, valnöt och valnötsrot, Reprodux, England, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
589
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Gustav Stickleys art, gungstol, bemålad ek, jugend,
590
Okänd designer i Gustav Stickleys art, gungstol, bemålad ek, jugend,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ram, förgyllt trä och pastellage, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, dekor av festoner,
591
Ram, förgyllt trä och pastellage, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, dekor av festoner,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Boudoirfåtölj, helstoppad siden- och sammetsklädsel, 1800-talets 2 hälft,
592
Boudoirfåtölj, helstoppad siden- och sammetsklädsel, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
593
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Springer Spanielar med fasantupp,
594
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Springer Spanielar med fasantupp,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Field Spaniel med kricka,
595
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Field Spaniel med kricka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
596
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,
597
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, sekelskiftet 1900, hänkelvaser, 1 par, flintgods, jugend, dekor av blommor,
598
Okänd designer, sekelskiftet 1900, hänkelvaser, 1 par, flintgods, jugend, dekor av blommor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuren och bonad ek med brun skinnklädsel, renässansstil, sekelskiftet 1900,
599
Stolar, 4 st, skuren och bonad ek med brun skinnklädsel, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
600
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
601
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
602
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
603
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
604
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
605
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
606
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
607
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
608
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
609
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
610
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
611
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
612
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
613
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
614
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
615
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
616
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
617
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
618
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
619
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Zimmer, Hans Peter, pastell, komposition, 1960-tal,
620
Zimmer, Hans Peter, pastell, komposition, 1960-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Kompass, mässing, 17-1800-tal,
621
Kompass, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kompass i låda, 1700-talets 2 hält, mahogny och mässing,
622
Kompass i låda, 1700-talets 2 hält, mahogny och mässing,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kompass med sitlinjer, mässing, 1800-talets mitt,
623
Kompass med sitlinjer, mässing, 1800-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kompass med vattenpass, mässing, G de Koningh, Arnhem, 1800-talets slut,
624
Kompass med vattenpass, mässing, G de Koningh, Arnhem, 1800-talets slut,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.