Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,
97
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
98
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bok; Salmson, A J, Svenska KOnungar och deras Tidevarf, Hörberg Stockholm 1855, samt Wahlbohm, Carl, Fosterländska Bilder 1520-1632, Lars Johan Hjerta Stockholm 1838,
99
Bok; Salmson, A J, Svenska KOnungar och deras Tidevarf, Hörberg Stockholm 1855, samt Wahlbohm, Carl, Fosterländska Bilder 1520-1632, Lars Johan Hjerta Stockholm 1838,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
100
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
101
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
102
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
103
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
104
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
105
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
106
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
107
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,
108
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
109
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)
110
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
111
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet helblonde,
112
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet helblonde,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
113
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
114
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
115
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Plåtmynt, koppar, 1 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1740,
116
Plåtmynt, koppar, 1 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1740,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
117
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
118
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
119
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
120
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1693,
121
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1693,
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
122
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
123
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1777,
124
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1777,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
125
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
126
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
127
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
128
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
129
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
130
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glössner, taklampa, glas och metall, etsad dekor av sjöstjärnor, snäckor mm,
131
Okänd designer för Glössner, taklampa, glas och metall, etsad dekor av sjöstjärnor, snäckor mm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
132
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
133
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
134
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
135
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
136
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bords/golvlampa, mässing, nygotik, sekelskiftet 1900, dekor av fabeldjur, växtornamentik mm,
137
Bords/golvlampa, mässing, nygotik, sekelskiftet 1900, dekor av fabeldjur, växtornamentik mm,
Slutpris100 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis 37 delar, "Pisararengas", design 1965,
138
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis 37 delar, "Pisararengas", design 1965,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic,  medföljer termos Tupperware,
139
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic, medföljer termos Tupperware,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina,
140
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477,
141
Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
142
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,
143
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods,
144
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.