Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Okänd designer, ljusstakar, 2 st, violett glasmassa,
289
Okänd designer, ljusstakar, 2 st, violett glasmassa,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
290
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Dahl  Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftenbön",
291
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftenbön",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,
292
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
293
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
294
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
295
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
296
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
297
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
298
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
299
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, bordslampa, aluminium och svärtat trä, "President"
300
Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, bordslampa, aluminium och svärtat trä, "President"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
301
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
302
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
303
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
304
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Börjesson, John, efter honom, skulptur, gips, Simmaren,
305
Börjesson, John, efter honom, skulptur, gips, Simmaren,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Vinbägare, stengods, Tyskland, 1800-talets mitt,
306
Vinbägare, stengods, Tyskland, 1800-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
307
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
308
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
309
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
310
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-tal, bordslampa/arbetsbelysning, mässing,
311
Okänd designer, 1920-tal, bordslampa/arbetsbelysning, mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
312
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
313
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
314
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
315
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti äldre grafik, teckningar mm
316
Parti äldre grafik, teckningar mm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
317
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,
318
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, 1700-tal,  dekor i Sachsisk Blomst respektive Blå Blomst
319
Tallrikar, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, 1700-tal, dekor i Sachsisk Blomst respektive Blå Blomst
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
320
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st, lergods, allmogearbeten, 18-1900-tal,
321
Skålar, 3 st, lergods, allmogearbeten, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
322
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
323
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas,
324
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, glaserat lergods, egypticerande dekor,
325
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, glaserat lergods, egypticerande dekor,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
326
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Ateljé, skulptur, glas på lös träsockel,
327
Vallien, Bertil för Kosta Boda Ateljé, skulptur, glas på lös träsockel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, 1900-talets mitt, vas, glas,
328
Okänd designer, Murano, 1900-talets mitt, vas, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, servisdelar, porslin, Pontus, design 1968,
329
Alberius, Olle för Rörstrand, servisdelar, porslin, Pontus, design 1968,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
330
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
331
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
332
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
333
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1694,
334
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1694,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
335
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
336
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.