Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, 5 delar fajans, vas, skål, 2 kannor samt flaska med lock, signerade och daterade, h 7 - 20 cm, vas samt flaska med lagning/nagg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spilkum, porslin, Royal Copenhagen, 1700-talets slut, polykrom bemålning av slottslandskap, delvis förgylld Alt-Ozier-bård, dia 16 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Crêmekoppar med lock och fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modelllnummer 3575 respektive 3576, fat dia 11 cm, någon smärre nagg på blommor
Slutpris22 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Thekoppar med underfat, 5 + 5 st, Royal Copenhagen halvblonde med förgylld kant, modellnummer 1130, fat dia 15 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1062, dia 25 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1087, dia 17,5 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordssurtout, porslin och nysilver, Royal Copenhagen Musselmalet, modellnummer 1/62, h 18 cm, två ströare med nagg, 1 saltströare senare
Slutpris4 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tomula, Esteri för Arabia, espressokoppar 7 st samt -fat 12 st, medföljer 3 äggkoppar
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde med förgylld kant, modllnummer1032, h 11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen mestadels Musselmalet halv- och helblonde
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur/bordslampa, ägg, h 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs 25 liter, h 52 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Thekoppar med underfat, 11 + 12 st samt 11 assietter, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; kaffekanna, 11 kaffekoppar med underfat, 9 assietter samt ytterligare cirka 20 delar diverse porslin
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Höganäs, ytterfoder, 1 par, sekelskiftet 1900, rinneglaserat lergods, reliefdekor, drejarsignatur WN för Wilhelm Nilsson verksam från 1883, h 19 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Weidlich, Emil för Värends Konstglas, vas, glas, slipad dekor av mor och barn, signerad och daterad 1953, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, 3 st samt ampel, glaserad keramik, bland annat Gefle och Eichwald, någon spricka
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Muminmuggar, Moomin Day 2018, 2021 samt 2022, i originalförpackningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, 2 och 3 sortering
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för NK/Duka, ölglas 4 st samt vattenglas 2 st, framställda 1992 på Rowne, signerade och daterade, h 13 respektive 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran, för Kosta Boda, vas, klarglas, organisk form, signerad, h 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Nyman & Nyman, Höganäs, nipperfat, svartglaserat lergods, dekor av schakal, etikettmärkt, l 19 cm
781
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Futurum, vas, glaserat lergods, organisk form, antagligen framställd på  Uppsala Ekeby, etikettmärkt, h 15 cm, F var verksamt 1934-42
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti konstglas, 12 delar, bland annat Orrefors Intermezzo
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
799
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
800
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
3 delar flintgods, 17-1800-tal, karotter med lock, 1 par, Rörstrand, samt fat möjlugen England, l 29 cm
801
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
802
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
819
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
821
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
826
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
827
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Figuriner, 4 st, keramik; Nao, Jie, Tilgman och Uppsala Ekeby, h 13 - 29cm
829
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK