Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Potpourriurna, porslin, Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, 1900-talets början, dekor av festoner, polykrom och förgylld dekor i sächsiche blumen-mönster, h 67 (!) cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis 'Aura Mediocritas', spår av förgyllning, l 24 cm,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna med pistill, glas, h exklusive pistill 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad 1963, dia 16,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", etikettsignerad, diameter 29 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, "Perlestellet". genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, h 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 36 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", signerad, diameter 24 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 50 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, dekor i vitt underfång, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm, smärre kantnagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Lars för Rörstrand, vas delvis bemålat stengods, dekor av blommor, h 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Thekannor, 2 st, stengods, Eva Bengtsson respektive Finns Keramik
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK