Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
209
Radiogram, USA, WWII, Tysklands kapitulation, mottaget av Libertfartyget SS Clarence Darrow 9/5 1945
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
210
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
211
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
212
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
213
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
214
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
215
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
218
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
220
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
221
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
247
Symaskin, Singer, i väska
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
248
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
249
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
251
Kandelabrar till tre ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början, h 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
261
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
268
Ljuslykta, glas och metall, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
274
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
284
Termos, litograferad plåt med glasinsats, "The Top Brand Vacuum Bottle", sekelskiftet 1900, h 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
290
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
294
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
297
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
298
Okänd designer, vas, lithyalinglas, jugend omkring 1900, dekor av dansande nakna kvinnor i lövverk, h 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
303
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
305
Parti drinktillbehör i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
306
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
318
Trombon (dragbasun), mässing, Lignatone, munstycke saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
325
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
333
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
334
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900, höjd 65 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
349
Bilhjälmar, 2 st, 1950-60-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
373
Stenyxa, grönsten, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr), längd 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
378
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
385
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
388
Radio, Philips, typ 521A, mahogny, bredd 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
393
Kandelaber till 3 ljus, svärtat smide, så kallad "Tuppastake", antagligen Gustaf Ankarcrona för Käck och Hedbys, Leksand, 1900-tal, dekor av hängen, krönande, rörlig tupp, h 56 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
413
Uppsatsskål, nysilver och glas, jugend, 1900-talets början, höjd 37 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
415
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt, längd 45 cm, slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
418
Paraplyställ, svartlackerat gjutjärn, sekelskiftet 1900, höjd 74 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
431
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
450
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
467
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
478
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
479
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
482
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
492
Kandelabrar till fem ljus, 1 par, mässing, 1900-talets början, h 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
493
Kaminur, marmorerat trä och metall, antagligen USA, 1900-talets, början, l 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
494
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
495
Bordständare, svartglaserad keramik och metall, Evanus, Japan, 1900-talets mitt, dekor av katt och bordslampa, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.