Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Höglund, Erik för Boda, glasservis mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aalto, Aino för Iittala, glas, 6 + 6 st, blå respektive grå glasmassa, "Aino", design1932, h 9 respektive 11 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratisk med dekor i famille-rose-färger, botten med Kangxis (1662-1722) fyrakaraktärsmärke i blått underfång, h 25 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skålfat, fajans, Wien, 1700-tal, musselskalformat, dekor av Saxiska blommor, längd 20 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kopp med underfat, porslin, så kallad trembleuse, Wien, omkring 1780, polykrom blomdekor, fat dia 12,5 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, porslin, KPM Berlin, 17-1800-tal, ängel, polykrom bemålning, h 85 mm, flaskhals och 1 vinge saknas
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskrin, porslin, Königliches Porzellan-Fabrik Meissen omkring 1722-23, sockerskrin, avlångt oktogonal form, polykrom och förgylld dekor av ryttare mm, blå underglasyr KPF, l 11 cm, smärre skador
Slutpris70 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Lockskål, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period 1759-62, dekor av polykroma, naturalistiska grenar och blommor, dia 19 cm, lock med lagat nagg, skål med omfattande lagningar
Slutpris9 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kändler, Johann Joakim för Meissen, omkring 1740, skålfat, lövformat med polykrom så kallad Kakiemondekor av "Vinterns Tre Vänner "Tall, bambu och plommon", blå underglasyrsvärd,l 24 cm, emaljsläpp
Slutpris19 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stekfat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av flodlandskap, ovala, l cirka 37 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Vinkopp med underfat, porslin, Kina, Kangxistil, blå underglasyr med dekor av kvinnor, barn mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, dia 6,5 respektive 9,5 cm, fat med hårspricka
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av klippa, växter mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, h 13 cm, skador
Slutpris13 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, trumpetformade, dekor av blommor i underglasyrblått, järnoxidrött och guld, h 19cm, 1 med nagg och hårsprickor
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figuriner, 3 st, tupp, höna, kyckling, 1 stämpelsignerad, 1 med etikett, h  7,5 - 18,5 cm, minimal tillverkningsdefekt i glasyr
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Toikka, Ova för Nuutajärvi/Notsjö, skulptur, glas, fågel, signerad och daterad 1999, h 14 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, porslin, Kina, möjligen Guanxu 1875-1908, dekor av Shou-tecken, invändig dekor av fisk och växtlighet, dia 21 cm, hårspricka, nagg
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, porslin, Kina 1900-tal, stående par, polykrom glasyr, höjd 42cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jaktkanna samt 2 bägare, slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900, slipad jaktdekor, kannans höjd 43 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet med förgyllt brätte, l 23 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, glas, dekor av Oskarshamns reaktor 2(!), höjd 13cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skålfat samt 3 assietter, porslin, möjligen Daoguang, polykrom emaljdekor av blommor, dia 22 respektive 27 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Korg, silver, rokokostil, svenska importstämplar för Carl Hoff Helsingborg, l 25 cm, vikt 210 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 32 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, pilykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Värmetallrikar, 2 sr snarlika, porslin, Kina, Qianlong eller Jiaqing, sekelskiftet 1800, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 28 cm, 1 med hårsprickor, 1 med nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av bamuy och pioner inom lotuskartusch mm, dia 23 cm, 1 med äldre lagning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 19 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, 1920-tal, polykrom underglasyrdekor av ros, dia 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, 1900-tal, i form av ridande man, polykrom dekor, höjd 27cm, omfattande lagningar på lock
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, porslin, Wanli-stil, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växter, oidentifierad signatur, dia 18 cm, hårsprickor, nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, karaff, glas, höjd inkl propp 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK