Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, "Argenta", signerad och daterad "E" (1935), h 21 cm, minimal nagg
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen helblonde, bland annat 12 vardera av kaffekoppar, underfat samt assietter, medföljer kaffekanna med nagg
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 43 delar, 'Silvia', design 1957, bland annat 11 vinglas samt 12 + 12 likör- och seltersglas
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Söholm, golvvas, rinneglaserat stengods, inpressad signatur, h 47 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Porcelain de Paris, Frankrike 1900-talets 1 hälft, lockurna, porslin med mässingsknopp, dekor av blommor, lock med avslutande pinjekotte, signerad, höjd 48 cm, obetydlig nagg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, "Sjögräs", dekor i grönt underfång, etikettmärkt, signerad och numrerad 1717 (1963), höjd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, mjukporslin, nyrokoko, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor och fåglar, höjd 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, höjd 24 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt,  från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4 delar modern design; Ulrica Hydman Vallien, brevpress Vicke Lindstrand mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matservis, porslin, B&G, Julros, cirka 55 delar
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK