Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 24/9 klockan 16

Visning:

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16



Septemberauktion
Avslutad
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
796
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda, glasservisdelar, "Ruben", 9 vinglas samt 6 likörglas, design 1967
801
Persson-Melin, Signe för Boda, glasservisdelar, "Ruben", 9 vinglas samt 6 likörglas, design 1967
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Champagneglas, 1 par, empire, 1800-talets början, slipad dekor, höjd 20 cm, nagg
802
Champagneglas, 1 par, empire, 1800-talets början, slipad dekor, höjd 20 cm, nagg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
804
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Dricksglas, 1 par, empire, 1800-talets 1 hälft, slipad dekor, höjd 10 cm
805
Dricksglas, 1 par, empire, 1800-talets 1 hälft, slipad dekor, höjd 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor,  höjd 9,5 cm
808
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vinglas, 12 st, 18-1900-tal, ovoid cuppa på kvadratisk fot, slipad dekor, höjd 11,5 cm
809
Vinglas, 12 st, 18-1900-tal, ovoid cuppa på kvadratisk fot, slipad dekor, höjd 11,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
812
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
817
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
818
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, burkar, 3 st, glas med korklock, "Sill i kvadrat", h inklusive korkar, h 13 respektive 23 cm
819
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, burkar, 3 st, glas med korklock, "Sill i kvadrat", h inklusive korkar, h 13 respektive 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
824
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
825
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekoppar 11 st med underfat 12 st, flintgods, Blå Eld, design 1950,
829
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekoppar 11 st med underfat 12 st, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, gräddkanna samt 2 sockerskålar, flintgods, Blå Eld, design 1950, thekanna h 19 cm
830
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, gräddkanna samt 2 sockerskålar, flintgods, Blå Eld, design 1950, thekanna h 19 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, assietter, 14 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 19 cm
831
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, assietter, 14 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 19 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, fat samt 3 tallrikar, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 23 respektive 33 cm, någon fläck
832
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, fat samt 3 tallrikar, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 23 respektive 33 cm, någon fläck
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica, vinkylare/skål, "Mine", gjuten, grön glasmassa, gjuten signatur, diameter 19 cm, smärre nagg under botten,
837
Hydman-Vallien, Ulrica, vinkylare/skål, "Mine", gjuten, grön glasmassa, gjuten signatur, diameter 19 cm, smärre nagg under botten,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
842
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, Karolina, h 29 cm, etikettmärkt och signerad
843
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, Karolina, h 29 cm, etikettmärkt och signerad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av  linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
844
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien; Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
845
Vallien; Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, majolika, 1900-talets början, , dekor av bär, diameter 22 cm
922
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, majolika, 1900-talets början, , dekor av bär, diameter 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm
958
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
973
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Adelborg, Louise för Rörstrand, servisdelar, porslin, Nationalservisen (Swedish Grace) design 1930, dekor av stiliserade veteax i guld
975
Adelborg, Louise för Rörstrand, servisdelar, porslin, Nationalservisen (Swedish Grace) design 1930, dekor av stiliserade veteax i guld
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Glasservis, 52 delar, möjligen Val-St-Lambert, 7 rödvins-, 12 vitvins-, 8 selters-, 11+2 likörglas samt 12 champagnekupor
976
Glasservis, 52 delar, möjligen Val-St-Lambert, 7 rödvins-, 12 vitvins-, 8 selters-, 11+2 likörglas samt 12 champagnekupor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
6 delar, porslin, Kina, 1900-tal, 1 par tallrikar med dekor av tuppar samt 4 st skålar, deia 10 respektive 25 cm
977
6 delar, porslin, Kina, 1900-tal, 1 par tallrikar med dekor av tuppar samt 4 st skålar, deia 10 respektive 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina 18-1900-tal, heltäckande dekor i Kantonemalj, dia 26 cm
978
Skålfat, porslin, Kina 18-1900-tal, heltäckande dekor i Kantonemalj, dia 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
983
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.