Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Elmqvist, Hugo, byst, patinerad brons, ”Flicka från Ile de Batz” 1890, signerad, höjd 19 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Amorin/putto, gjutjärn (?), barock, 1600-tal, möjligen använd som motvikt, spår av bemålning och bronsering, h 23 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Bronser, 5 st, jordfynd, ushepti Egypten, buddha Burma (?) mm, h 5 - 9 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Henning, Ester, skulptur, terrakotta, kvinnogestalt, h 20 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cayla, Michel, skulptur, terrakotta och plexiglas, torso - efter antiken, stämpelsignerad, höjd 41 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad, Grand Toursouvenir, 18-1900-tal, Den druckne satyren, efter original funnen i Villa Dei Papiri i Herculaneum 1754, l 26 cm, originalet i Nationalmuseum Neapel
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Figuriner, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, B&G och Rosenthal
770
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti Napoleoniana, byst, sigillstamp mm, 18-1900-tal, två skulpturer med nagg 4-19 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
796
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
800
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk skulptur, skulptur, chamotterat och svartglaserat lergods, katt, signerad HJ Made in Denmark, h 38 cm
930
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
965
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och börgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mmitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
966
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
967
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1800-tal. stående helgon, h 32 cm, senare träsockel, slitage
981
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
982
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1800-tal. stående prästhelgon, senare träsockel, slitage
984
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. Madonnan och serafer på månskära, h 21 cm,senare träsockel, slitage
985
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. Madonnan och serafer på månskära, h 30 cm,senare träsockel, slitage
986
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
987
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK