Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Krüger, Ann-lis, skulptur, textil på träsockel, stående man, signerad och daterad 2008, höjd 46 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt,  från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Skulptur, porslin, KPM Berlin, 17-1800-tal, ängel, polykrom bemålning, h 85 mm, flaskhals och 1 vinge saknas
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ruffony, Oscar, skulptur, patinerad och förgylld brons, sekelskiftet 1900,  Napoleon I, gjuten signatur, h 14 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, brännförgylld brons på (senare) marmorsockel, antagligen Frankrike, omkring 1810, stående kvinna med nothäfte, h exklusive sockel 25,5 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figuriner, 3 st, tupp, höna, kyckling, 1 stämpelsignerad, 1 med etikett, h  7,5 - 18,5 cm, minimal tillverkningsdefekt i glasyr
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret, förgyllt  och bemålat trä, 17-1800-tal, ängel, höjd 19 cm, skador
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toikka, Ova för Nuutajärvi/Notsjö, skulptur, glas, fågel, signerad och daterad 1999, h 14 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, kallmålad brons (?), 1800-talets 2 hälft. stående nubier med krus, h 34 respektive 35 cm, färgslitage
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, skuret trä, 16-1700-tal, Madonnan, höjd 19 cm, skador, delar saknas
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson Axel "Axa", relief, gips, signerad, 55 x 85 cm, sprickor
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, 1900-tal, i form av ridande man, polykrom dekor, höjd 27cm, omfattande lagningar på lock
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 15 cm, skador
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Wien, bokstöd, 2 st, marmor, 1 med dekor av sittande, afrikansk pojke i högglanspolerad brons, h 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulpturer/bordsprydnader, 1 par, silver, orientaliska arbeten, stående hägrar, h 23 respektive 24 cm, total vikt 270 gram, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordsdekorationer, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, Brasilien, 1900-talets mitt, ananaser, höjd 57cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK