Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Skulptur, skuren soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 6 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Slutpris11 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, 1900-talets början, diameter 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Burk/flaska, porslin, Wien, 18-1900-tal, polykrom och förgylld kinesicerande dekor, h 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Tallrikar, 1 par, djup, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), dekor av fåglar mm i famille-noir-färger, dia 23, 1 med skador och lagningar, 1 med hårspricka
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1735-96), dekor av fåglar mm, dia 23 cm, 1 lagad, smärre nagg
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Japan, 18-1900-tal, bland annat assietter med kakiemondekor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin mm, 9 delar, Kina, 17-1900-tal, delvis med hårsprickor eller nagg
771
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, sepiadekor av personer mm, oidentifierad signatur, h 29 cm, hårspricka
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, h 26 cm
775
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dosor, 3 st, silver, möjligen Hong Kong, sekelskiftet 1900, pumpaformade, dia 5 respektive 7 cm, total vikt 100 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), polykrom och förgylld dekor av blommor mm, dia 23 cm
795
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
796
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Relief/dekorelement, , skuret och förgyllt trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm, 70 x 40 cm
944
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
965
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
967
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
973
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6 delar, porslin, Kina, 1900-tal, 1 par tallrikar med dekor av tuppar samt 4 st skålar, deia 10 respektive 25 cm
977
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skålfat, porslin, Kina 18-1900-tal, heltäckande dekor i Kantonemalj, dia 26 cm
978
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
983
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK