Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, rak, damaskerad klinga, fästet med portugisisk örlogsman, balja i hardwood och försilvrad metall, l 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 1900-tal, vågig, damaskerad klinga, fästeti skuren hardwood, balja i trä, l 53 cm, balja limmad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, Malaysia, 1900-tal, fäste och balja i försilvrad metall, total l 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratisk med dekor i famille-rose-färger, botten med Kangxis (1662-1722) fyrakaraktärsmärke i blått underfång, h 25 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kindjal i balja, Osmanska Riket, möjligen Cirkassien, 1900-talets 1 hälft, kavel i horn, balja i läder, bägge med delvis niellerade silverbeslag, dekor av halmåne och stjärna mm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stekfat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av flodlandskap, ovala, l cirka 37 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av klippa, växter mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, h 13 cm, skador
Slutpris13 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, trumpetformade, dekor av blommor i underglasyrblått, järnoxidrött och guld, h 19cm, 1 med nagg och hårsprickor
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rökelsekar (?) samt behållare, 2 st, silver, orientaliska arbeten, h 6 - 10 cm, total vikt 290 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, porslin, Kina, möjligen Guanxu 1875-1908, dekor av Shou-tecken, invändig dekor av fisk och växtlighet, dia 21 cm, hårspricka, nagg
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 32 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, pilykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Värmetallrikar, 2 sr snarlika, porslin, Kina, Qianlong eller Jiaqing, sekelskiftet 1800, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 28 cm, 1 med hårsprickor, 1 med nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av bamuy och pioner inom lotuskartusch mm, dia 23 cm, 1 med äldre lagning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 19 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, 1900-tal, i form av ridande man, polykrom dekor, höjd 27cm, omfattande lagningar på lock
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 15 cm, skador
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skål, porslin, Wanli-stil, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växter, oidentifierad signatur, dia 18 cm, hårsprickor, nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer/bordsprydnader, 1 par, silver, orientaliska arbeten, stående hägrar, h 23 respektive 24 cm, total vikt 270 gram, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, stiliserad blomdekor,  tughra för Abd' El Hamid II, h 9 cm, vikt 75 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong 1736-95, polykrom underglasyrdekor, dia 23 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Korg med underfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 1700-talets slut, bå underglasyrdekor, fat l 35 cm, obetydligt nagg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kindjal i balja, försilvrad metall och stål, 1900-talets mitt, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegellampett för 2 ljus, skuren och förgylld dekor, japanicerande dekor av geishor mm, höjd 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skål, cloissonné, Kina, 1900-tal, längd 13 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiska med rund fot och mynning, polykrom dekor av barn mm, h 22 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, dekor i vågmönster, stämplad med Abd el Hamids tughra, da 18 cm, vikt 215 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fat, flintgods, Japan, Meiji, Gyokusen, Satsuma, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld i 7 kartuscher, signerad med Shimazu-Mon och 15-bladig, kejserlig krysantemum, dia 26 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK