Laddar...
Augustiauktion
På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.
Lägsta föremålsnummer
49
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
50
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
51
Okänd mästare, bonadsmålning, gouache på lin, Sunnerbo (?), 1800-talets 1 hälft, Rebecka vid brunnen, daterad 1834, 435 (!) x 36 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
53
Okänd mästare, antagligen Sunnerbo Härad, 1800-talets början, bonadsmålning, gouache på papper, Jesus uppväcker Lazarus, 5 delar, totalt 587 (!) x 27 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
54
Bonad, gouache på lin, sannolikt Johannes Nilsson i Gyltige "Gyltigemästaren", "Den förlorade sonen", daterad 1806, 385 (!) x 63 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
55
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
56
Olson, Axel, blandteknik, 1920-tal, skvaltkvarn, "Motiv från Skavböke, Halland", signerad, synlig storlek 24 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
57
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
58
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
59
Okänd designer för SY & Wagner, Berlin, sekelskiftet 1900, vinbägare, förgyllt silver, dekor av vindruvor, initialer samt datering 1909, h 10 cm, vikt 90 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
60
Saltkar, delvis förgyllt sterlingsilver, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, fyrpassformat, stämplat Atkin Brothers Sheffield 1878, dia 8,5 cm, vikt 55 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
61
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
62
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
63
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
64
Supkopp, silver, barockstil, Norge, 1800-talets 2 hälft, stämplad Nilius Martinius Thune (1831-90) Kristiania (Oslo) 13 1/4-lödighet, l 7 cm, vikt 25 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
65
Okänd designer för Victoria's Design House, regissörsstolar, 1 par, bambu och canvas
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
67
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, 1 kopp 2:a sort
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
68
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservis, 14 delar, porslin, Koka Blå, design 1951, höjd kanna 18 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
69
Okänd designer, 1900-talet, snurrpall, björk och smide, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
70
Persson, Ove, olja, "Kalaset", signerad, 27 x 41 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
71
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
72
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
73
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
74
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
75
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
76
Stenstad, Lars, olja, "Sommarrum 2", signerad, 24 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
77
Belin, Marion, färglitografi, "Pensionat Duvan", signerad och numrerad 301/410, synlig pappersstorlek 65 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
78
Fiskgryta, koppar, sekelskiftet 1900, invändigt förtent, längd 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
79
Tumlare, silver, Norge(?) 17-1800-tal, svårtydda stämplar möjligen Bergen, dia 6 cm, vikt 30 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
80
Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbelkanna, the- respektive varmvatten, glaserat stengods, signerad, total höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
81
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
82
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
83
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
84
Rion, Ewa Julia, olja, Mona Lisa Improvisation (Who is looking at who?), signerad och daterad 2006, 65 x 120 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
85
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
86
Gräddkanna, silver, Österrike, 1800-talets 2 hälft, bukig, kannelerad form, stämplad PD Wien 1863 (?), h 9 cm, vikt 100 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
87
Fleming, Erik för Atelier Borgila, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad, även med bomärke Stockholm 1934, dia 9 cm, vikt 65 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
88
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
89
Parti EP/singlar, mestadels Beatles, 7 st
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
90
Disney, Walt för Brio, träleksak, Pluto, 1950-tal, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
91
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
92
Matta, semiantik Afshar (?), 170 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
93
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
94
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
95
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
96
Olson, Axel, färgetsning, "Sommarstrand", ed G.K.M. 1983-84, signerad HC, synlig pappersstorlek 39 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
97
Lindstrand, Vicke för Kosta, vaser, glas, 2 st, dekor i violett underfång, signerade LH, höjd 17 respektive 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
98
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.