Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Friberg, Roj, färglito, 'Generalens vardagsrum', signerad, daterad -79 och numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 55 x 85 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Grandin, Svän, olja, blomstermarknad, signerad, 41 x 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strid, Hardy, färglitografier, 3 st, varierande storlekar, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 71/150, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, efter, färglito, komposition, stämpelsignerad och numrerad 66/360, synlig pappersstorlek 53 x 44 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, pompejansk stil, svävande nymf, pappersstorlek 22 x 17 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wyld, James, karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Norway and Denmark, publicerad av John Thomson & Co, Edinburgh 1827, pappersstorlek 36 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lundberg, Andreas, litografi, "Carpe diem", signerad och numrerad 20/90, synlig pappersstorlek 40 x 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd holländsk konstnär, möjligen Nico Jungmann, akvareller, 2 st, holländska pojkar, monogramsignatur samt datering 1909, synlig pappersstorlek 21 x 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med applikationer, "Carpe diem", signerad, 33 x 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundmark, August Alexander, litografi, porträtt av Generallöjtnanten Friherre Georg Carl von Döbeln, signerad i stenen och daterad -82, synlig pappersstorlek 41 x 28 cm, vattenskada
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berlow, Håkon, olja, lantgård med höns, motiv från Botne, 51 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Walter, etsning, "Hertig Knut", signerad och numrerad 10/20, synlig pappersstorlek 51 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljungberg, Sven, olja, vinterdag, Ljungby, signerad, 30 x 48 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vantore, Mogens, olja, dansk landsby, signerad, 69 x 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, kustbild, signerad och numrerad 127/350, 25 x 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindqvist, Gösta, oljemålningar, 2 st, landskap, signerade, 18 x 25 respektive 18 x 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Léon, May K, färglito, gatumusikanter, signerad och numrerad 75/230, synlig pappersstorlek 17 x 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Plagemann, Anna Catharina Augusta (1799-1888), olja på plåt, stilleben med rosor i Johan Lauritz (IL) Jensens art, signerad, 26 x 37 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund
Slutpris13 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK