Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Strutt, Arthur John, olja, vy över Florens från Parco di Villa di Rusciano, signerad och daterad 1860, 32 x 45 cm
Slutpris34 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sal genom minnena", bär dedikation, signerad och numrerad 219/260, synlig pappersstorlek 32 x 56 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Erik, litografi, "Vandraren finner en källa", signerad och numrerad 215/260, daterad 1976, synlig pappersstorlek 37 x 53
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, Halmstadmotiv, signerad och numrerad 160/180, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, signerad och daterad april -73, 54 x 65 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Oppenheimer, Johnny, stilleben, signerad och daterad -74, 33 x 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Korn, Johan Philip, efter honom, 1700-tal, tuschlavering, romanticerande landskap med borg, vattenstämpel tre kronor, synlig pappersstorlek 28 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Zorn, Anders, efter honom, litografi efter etsning, "Sjöbloms Eka", synlig pappersstorlek 25 x 16 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gérome, Jean-Léon, efter honom, litografi, "Tête de fellah, vue de trois quarts", 1800-tal, synlig pappersstorlek 39 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, porträtt av Muhammad Ali Pasha av Egypten, signerad I v. K. 14/5 1881, synlig pappersstorlek 50 x 38 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 2 800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Manet, Édouard, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, "Sur la Plage" - efter original från 1873 på Musée d' Orsay, 30 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, komposition, 50 x 65 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Artelius, Helge, akvarell, sagoillustration, signerad 23 x 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Krohn, Xan, olja, hamnen i Ragusa (Dubrovnik", signerad och daterad 1923, 46 x 55 cm
Slutpris28 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Krohn, Xan, olja, porträtt av pojkscout, signerad, 64 x 50 cm
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Krohn, Xan, olja, porträtt, signerad och daterad 1945, 39 x 34 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK