Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Matta, old Afshar, 230 x190 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, målande människor, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 49 x 61 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old/semiantik Persisk galleri, 280 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Garstecki.  Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Kvinna vid brunnen", signerad, numrerad 188/200 och daterad -28 (!), utförd 1980-tal, pappersstorlek 31 x 38 cm, proveniens: konstnären Sven jonson, därefter i arv
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Fönster mot himlen", signerad, daterad 1978 och numrerad 71/300, pappersstorlek 50 x 46 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lewenhaupt, Cecilia Agnes Fredrika Emerentia Christina Margareta Beatrix, née Sparre (1818-49), blandteknik, "Chateu de Bach", signerad och daterad 1842, synlig pappersstorlek
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, vy över Barcelonas redd, signerad HT eller TH (Hans Tegner?), synlig pappersstorlek 5 x 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK