Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
58
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
59
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
60
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
61
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
62
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
63
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering30 000 - 32 000 SEK
Avslutad
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
64
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900,
65
Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
66
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
67
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
68
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
69
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
70
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
71
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
72
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can",
73
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
74
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal,
75
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
76
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
77
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Slutpris9 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
78
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
79
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
80
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
81
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
82
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
83
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
84
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
85
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
86
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
87
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
88
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
89
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
90
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Slutpris18 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
91
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
92
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop",
93
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel,
94
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
95
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
96
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
97
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
98
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
99
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
100
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
101
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
102
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
103
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
104
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
105
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.