Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
154
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
155
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
156
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
157
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
158
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
159
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
160
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
162
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
163
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
164
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
165
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
166
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
167
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
168
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
169
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
170
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
171
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
172
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
173
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
174
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
175
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
176
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
177
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
178
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
179
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
182
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
183
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, stilleben,
184
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
185
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia,
186
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora",
187
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods,
188
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
189
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben,
190
Okänd konstnär, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
191
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
192
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
193
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
194
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
195
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
196
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
197
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
198
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
199
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
200
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
201
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.