Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
481
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
482
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
483
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, "I'm coming now"
484
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, "I'm coming now"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
485
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti sivermynt, total vikt 1265 gram,
486
Parti sivermynt, total vikt 1265 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
487
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti sedlar och mynt
488
Parti sedlar och mynt
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
489
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
490
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
491
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
492
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
493
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
494
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
495
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla,
496
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
497
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sitzendorff, 1900-talets 1 hälft, figurin, porslin, stående kvinna med blomster,
498
Okänd designer för Sitzendorff, 1900-talets 1 hälft, figurin, porslin, stående kvinna med blomster,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin,
499
Okänd designer för Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Potpourrieskål, porslin, Sandizell, Höffner & Co, Dresden, 1900-talets 2 hälft,
500
Potpourrieskål, porslin, Sandizell, Höffner & Co, Dresden, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
501
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
502
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
503
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
504
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
505
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
506
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
507
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
508
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, porslin,  gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G,
509
Figuriner, 3 st, porslin, gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med prismor, empirestil,
510
Takkrona, nysilver med prismor, empirestil,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
511
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
512
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
513
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, taklampa, mässing med tre gultonade glaskupor och droppformade glashängen,
514
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, taklampa, mässing med tre gultonade glaskupor och droppformade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
515
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
516
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
517
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
518
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
519
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
520
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
521
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
522
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan Karachi,
523
Matta, old Pakistan Karachi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Glasservis, 30 delar, modern tillverkning, 6 vardera av röd- och vitvinsglas, champagnekupor, samt öl- och seltersglas,
524
Glasservis, 30 delar, modern tillverkning, 6 vardera av röd- och vitvinsglas, champagnekupor, samt öl- och seltersglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
525
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
526
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
527
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
528
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.