Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
533
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
534
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
535
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,
536
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
537
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,
538
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
539
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,
540
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Medalj, silver; Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj,
541
Medalj, silver; Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art,
542
Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
543
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Ax",
544
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Ax",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti kakgafflar, kaffeskedar mm, Rosen, total vikt 270 gram,
545
Parti kakgafflar, kaffeskedar mm, Rosen, total vikt 270 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
546
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
547
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
548
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
549
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
550
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
551
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
552
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, skäggdopping,
553
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, skäggdopping,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Bergdala, skål,  blågrön glasmassa, Malakit,
554
Englund, Eva för Bergdala, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
555
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
556
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
557
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan,
558
Matta, old Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
559
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
560
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
561
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
562
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbrädor 2 st, porslin, Eden,
563
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbrädor 2 st, porslin, Eden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
564
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Flicka,
565
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Flicka,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
566
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
567
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck,
568
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
569
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
570
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
571
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
572
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
573
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
574
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, sandgjutet glas, "Archipelago",
575
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, sandgjutet glas, "Archipelago",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
4 delar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
576
4 delar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
577
Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
578
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bricka/fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
579
Bricka/fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
580
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.