Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
485
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
486
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
487
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
488
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
489
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
490
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
491
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
492
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
493
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
494
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
495
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
496
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
497
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
498
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
499
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
500
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
501
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
502
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
503
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
504
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
505
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
506
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
507
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
508
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
509
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
510
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
511
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
512
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
513
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
514
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
515
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
516
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
517
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
518
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
519
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
520
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
521
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
522
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
523
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
524
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
525
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
526
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
527
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
528
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
529
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
530
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
531
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
532
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.