Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
485
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä och textil,
486
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
487
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
488
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
489
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
490
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil,
491
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv,
492
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram,
493
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram
494
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram,
495
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram
496
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram
497
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram
498
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram,
499
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
500
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
501
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
502
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
503
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
504
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
505
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
506
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
507
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
508
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
509
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
510
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
511
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
512
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
513
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
514
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
515
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
516
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
517
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
518
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
519
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
520
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,
521
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant,
522
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan,
523
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
524
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick",
525
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
526
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
527
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
528
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
529
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
530
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
531
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
532
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.