Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,
241
Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
242
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
243
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
244
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt,
245
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
246
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest,
247
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
248
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
249
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
250
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
251
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
252
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
253
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
254
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
255
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
256
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
257
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
258
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster
259
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
260
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
261
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
262
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
263
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
264
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
265
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
266
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
267
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
268
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
269
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
270
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
271
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
272
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
273
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
274
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
275
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
276
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
277
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
278
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
Slutpris14 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
279
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
280
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
281
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
282
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
283
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
284
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
285
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
286
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
287
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
288
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.