Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
145
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
146
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
147
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
148
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
149
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglito, auktion,
150
Leon, May K, färglito, auktion,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglito, lättklädda damer,
151
Leon, May K, färglito, lättklädda damer,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglito, serenad,
152
Leon, May K, färglito, serenad,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette,
153
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,
154
Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, ull patchworkteknik,
155
Matta, ull patchworkteknik,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
156
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
157
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
158
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
159
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
160
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
161
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,
162
Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,
163
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok,
164
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel,
165
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sjöquist, Anna-Greta, matta, rölakan, polykrom, geometrisk dekor mot grå fond,
166
Sjöquist, Anna-Greta, matta, rölakan, polykrom, geometrisk dekor mot grå fond,
Slutpris9 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,
167
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,
168
Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, geometrisk dekor i ockra, rött och gult mot beige,
169
Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, geometrisk dekor i ockra, rött och gult mot beige,
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,
170
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
171
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
172
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
173
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
174
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
175
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
176
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
177
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
178
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
179
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,
180
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
181
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
182
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
183
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
184
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
185
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
186
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
187
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
188
Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
189
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
190
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
191
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
192
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.