Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Est1,400 - 1,600 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Est300 - 400 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est600 - 800 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est3,000 - 4,000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est1,000 - 1,200 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid6,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Est2,000 - 2,600 SEK
Final bid1,700 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Est300 - 400 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK