Loading...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike,
116
Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
119
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
122
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
127
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,
128
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fickursställ, mahogny, ebenholz (?) och elfenben, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
129
Fickursställ, mahogny, ebenholz (?) och elfenben, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Reklampussel i etui, Gütermann's Sysilke,
130
Reklampussel i etui, Gütermann's Sysilke,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
131
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kortlek för Bridge, Congress #606, The United States Playing Card Company, sekelskiftet 1900,
132
Kortlek för Bridge, Congress #606, The United States Playing Card Company, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
135
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Avdelningsskärm, skuret och förgyllt trä, 1900-talets början, vävd textilklädsel,
140
Avdelningsskärm, skuret och förgyllt trä, 1900-talets början, vävd textilklädsel,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
149
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
158
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
179
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,
183
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
184
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
190
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
195
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
203
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
215
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
219
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mycket stort parti koppar,
225
Mycket stort parti koppar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
TV, Samsung, 32 tum, LCD
227
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
234
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
236
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
246
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
247
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kohud, brun,
251
Kohud, brun,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kohud, svart.vit,
252
Kohud, svart.vit,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Axelremsväska, läder, Mulberry,
258
Axelremsväska, läder, Mulberry,
Final bid1,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
261
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
263
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
265
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
266
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
268
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
270
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
271
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
272
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
273
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
275
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
276
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
278
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
279
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
280
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
281
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
282
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
283
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
284
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.