Loading...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
347
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
348
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
349
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
350
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
359
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,600 SEK
Closed
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
360
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
380
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
392
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,
399
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
400
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
417
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
418
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
423
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt,
424
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt,
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Closed
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
431
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
432
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,
438
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
440
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Brusewitz, Björn, etsning,
449
Brusewitz, Björn, etsning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
450
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
454
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
455
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
456
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, Tuna gård, Nykils socken, Ostergötland
474
Okänd konstnär, akvarell, Tuna gård, Nykils socken, Ostergötland
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
475
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,
494
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900,
515
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,
516
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
518
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
519
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
537
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Robys (egentligen Robert Wolff), litograferad poster, "Byrrh - Joueux et fier", 1937,
545
Robys (egentligen Robert Wolff), litograferad poster, "Byrrh - Joueux et fier", 1937,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
548
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
553
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition,
554
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
555
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
556
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime",
557
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
561
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,
565
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
566
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",
567
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50,
568
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
569
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
575
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
576
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
577
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
578
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.