Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Bok, Erik Olson, En sökares vandring, bibliofilutgåva i kassett med 3 st litografier av Erik Olson
496
Bok, Erik Olson, En sökares vandring, bibliofilutgåva i kassett med 3 st litografier av Erik Olson
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Antonyi, Imre, olja, komposition,
512
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
513
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
514
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
516
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
520
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
523
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
524
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
534
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
539
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
555
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
560
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
573
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sköld, Erik, olja, Halmstad Slott sett över Nissan,
577
Sköld, Erik, olja, Halmstad Slott sett över Nissan,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
619
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Beck, Christian Frederik, olja, Christiansborgs Ridebane, Köpenhamn,
650
Beck, Christian Frederik, olja, Christiansborgs Ridebane, Köpenhamn,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Begtorp, Kristian, färglito, Höstmarken, Helgenaes, signerad, daterad 1972 och numrerad 39/92,
658
Begtorp, Kristian, färglito, Höstmarken, Helgenaes, signerad, daterad 1972 och numrerad 39/92,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hansen, Carlo Knud, olja, fiskare på kaj,
667
Hansen, Carlo Knud, olja, fiskare på kaj,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Borglind, Stig, torrnål, Månuppgång,
668
Borglind, Stig, torrnål, Månuppgång,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nielsen, Palle, träsnitt, "Ind i krigens verden". ur serien "Orfeus og Eurydike" från 1958,
670
Nielsen, Palle, träsnitt, "Ind i krigens verden". ur serien "Orfeus og Eurydike" från 1958,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Nilsson, Nils Erik, etsning, Hantverksgatan, Halmstad,
671
Nilsson, Nils Erik, etsning, Hantverksgatan, Halmstad,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rönnberg, Göran, akvarell, "Stillhet", signerad,
672
Rönnberg, Göran, akvarell, "Stillhet", signerad,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
673
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
674
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar,
683
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar,
Final bidNo bids
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Audran, Gérard efter Le Brun, Charles, kopparstick, 1600-tal, Slaget vid Arbela, ur Alexanders fälttåg,
684
Audran, Gérard efter Le Brun, Charles, kopparstick, 1600-tal, Slaget vid Arbela, ur Alexanders fälttåg,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
693
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50,
694
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",
695
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,
696
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
697
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,
718
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Systemkamera med tillbehör, Canon AV-1,
720
Systemkamera med tillbehör, Canon AV-1,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
723
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
724
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
744
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
748
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Berlin, Olle, färglito, Vågen,
749
Berlin, Olle, färglito, Vågen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
750
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
755
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
756
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
757
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
758
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
769
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
772
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
773
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
798
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
799
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.