Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas,
142
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrflaskor, 2 st, gul- och blå glasmassa,
144
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrflaskor, 2 st, gul- och blå glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat  samt 5 assietter, You,
145
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat samt 5 assietter, You,
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
148
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
150
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
Final bid1,800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Urnor, 1 par, terrakotta,
154
Urnor, 1 par, terrakotta,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
155
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
164
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
165
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
178
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
184
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
186
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
188
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
Final bid3,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
196
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
197
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
199
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
200
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
201
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
202
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
204
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
218
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
224
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
259
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,
262
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
264
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
273
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
286
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
287
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
288
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
289
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
290
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
294
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
301
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
302
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
Final bid2,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
303
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
306
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
307
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
Final bid1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
315
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
317
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
320
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
321
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,
322
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,
323
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
329
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
351
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
355
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid3,400 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
356
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
Final bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
357
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
Final bid3,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.